sklep@yanowska.pl

Tkaniny, z których szyjemy

Bardzo dużą uwagę zwracamy na dobór tkanin. Stawiamy przede wszystkim na naturalne tkaniny: len, jedwab naturalny czy bawełna. Tkaniny, które zapewniają skórze oddech i komfort, jednocześnie są przyjazne dla środowiska. 

Codziennie staramy się, by skład tkanin, z których szyjemy był jak najbardziej naturalny. 

Nasze tkaniny kupujemy lub produkujemy lokalnie, w Polsce bądź zamawiamy z Francji czy też z Hiszpanii. 

 

Odzież z lnu posiada nieocenione właściwości.

Odznacza się bardzo wysokimi walorami higienicznymi zapewniającymi optymalny mikroklimat w sferze skóra-odzież.

Pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka, nie powoduje alergii, wzmacnia system immunologiczny. Hamuje rozwój bakterii oraz grzybów (jest antybakteryjny i antyalergiczny), 

Nie wywołuje w organizmie człowieka zwiększonych tendencji do zmęczenia, tak jak to jest w przypadku odzieży z włókien chemicznych,

Nie wpływa na zwiększenie potliwości i wzrost temperatury ciała, czyli sprawia, że mniej się pocimy.

Nie gromadzi na powierzchni odzieży ładunków elektrostatycznych.

Len, tak jak wszystkie włókna naturalne, charakteryzuje się wysoką sorpcją wilgoci. Ma najwyższą chłonność ze wszystkich włókien naturalnych (tkaniny wchłaniają do 25% wody, nie sprawiając wrażenia mokrych) dlatego jest znakomity na lato, gdyż wysychając – odbiera gorąco od ciała – zapewnia chłód i przyjemne samopoczucie. 

Włókno lnu zawiera w swoim składzie ligniny, które są doskonałym naturalnym absorbentem promieniowania UV. 

Len jest niezwykle przewiewny – odprowadza dwutlenek węgla ze skóry, doprowadzając świeże powietrze do ciała.

Dzięki zawartości specjalnych związków, len staje się w miarę użytkowania coraz bardziej miękki i miły w dotyku. 

Dzięki niskim właściwościom elektrostatycznym, nawet mały dodatek włókien lnianych w tkaninach mieszankowych znacznie obniża zdolność do ładowania elektrostatycznego.

Len nie mechaci się, a kolejne prania uszlachetniają tkaninę. Jest też jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów.

Len się „szlachetnie gniecie”. To jest jego cecha, pozwalająca często właśnie dzięki temu poznać, że dana osoba jest ubrana w len

Wyroby z lnu cenione są nie tylko za ekologiczne, naturalne pochodzenie i związane z tym bezpieczeństwo dla ludzkiego ciała, ale również dla środowiska naturalnego – po zakończeniu użytkowania len ulega całkowitej biodegradacji.

 

Jedwab surowy naturalny oraz drukowany jest rodzajem płótna, wykazującym się niezwykłą trwałością.

W odróżnieniu od bawełny, nie przeciera się i nie niszczy tak szybko.

W Indiach ten ceniony materiał wykorzystuje się do produkcji tradycyjnych, eleganckich strojów.

Jest to niesamowicie trwała tkanina.

Po wielu, wielu praniach jej wytrzymałość jest ciągle niezmienna i nie ma tendencji do przecierania się, jak bawełna.

Wygląda troszkę jak len zmieszany z bawełną. Niemniej jest to jedwab, który już po pierwszym praniu staje się wiotki, powabnie lejący i bardzo miękki w dotyku.

Nie jest on tkaniną gładką. Może posiadać delikatne widoczne kuleczki oraz niteczki w innym kolorze. Jest to naturalna, charakterystyczna dla tej tkaniny rzecz.

Drobne kuleczki w kolorze ecru mogą pozostawać na ciemnych rajstopach. By tego unikać, odzież należy wyprasować zgodnie z zaleceniami. Wtedy niteczki się położą”.

 

Jedwab surowy naturalny jest tkaniną surową, która nie została wcześniej poddana żadnej obróbce, poprzez co może być sztywniejsza i twardsza.

Jednak już po pierwszym praniu i prasowaniu staje się ona zdecydowanie delikatniejsza i nabiera cech charakterystycznych dla jedwabiu.

 

Jedwab surowy drukowanych to jedwab surowy naturalny, na który został nałożony nadruk. Dzięki tej obróbce tkanina jest lekko grubsza, a tym samym delikatniejsza i bardziej lejąca. Ponieważ jest to tkanina naturalna, która inaczej przyjmuje kolory podczas nadruku, intensywność barw oraz kolorów z każdym praniem może malec. Dlatego proponujemy prac najlepiej ręcznie, ewentualnie i możliwie rzadko w pralce i tylko wtedy, kiedy jest to wymagane.

 

Bawełna organiczna z domieszka konopi bobrze oddycha. Jest idealna w ciepłym i wilgotnym klimacie, ponieważ jest odporna na pleśń i pochłania wilgoć, a także  chroni przed słońcem.
Jest antyalergiczne i bakteriobójcza.
Po każdym praniu jest bardziej miękka, a dzięki ogromnej wytrzymałości włókien konopnych wyroby będą służyć bardzo długo.

To jedna z najbardziej ekologicznych tkanin na świecie. Jej uprawa nie wymaga zbyt wiele wody (połowę mniej niż bawełna) ani stosowania pestycydów, wypierają chwasty, kontrolują erozję gleby i wytwarzają tlen. Jest to odnawialny surowiec uprawiany w zaledwie 100 dni i wykorzystywany w procesie produkcji w 100%: nasiona do produkcji oleju i suplementów diety, a łodygi przerabiane są na włókna.

Tkanina posiada Fair trade Certyfikat GOTS i Oeko-Tex® Standard 100 i jest wyprodukowana w Polsce.

 

Tkanina posiada domieszke poliestru PE, PES, który po praniu może delikatnie się mechacic. Na dodatkowe mechacenie może wpłynąć fakt, że tkanina ma wplecione niewielkie niteczki konopii, które podczas użytkowania, czy prania pocierają o tkanine i powodują powstawanie kuleczek, czyli mechacenie się tkaniny. By zminimalizować ten proces tkanine należy prać i pielęgnować zgodnie z zaleceniami.

Najlepiej prac w umiarkowanej temperaturze ręcznie badz w pralce z zachowaniem podziału na kolory. Zalecany jest cykl do tkanin delikatnych.

Przy praniu ręcznym tkanine należy wypłukać z mydlin, by nie powstały brazowe plamy.

Najlepiej sprawdza się suszenie tradycyjne na świeżym powietrzu. Bardzo dobrze sprawdza się suszenie na płasko, co ulatwi późniejsze prasowanie. 

Prasujemy po każdym praniu na dość wysokiej temperaturze.

Po prasowaniu, jeśli widzimy jakiekolwiek zmechacenie, odzież wykonana z tkaniny z domieszką PE możemy ogolic specjalna maszynka do ubran bądź czysta nieużywana i ostra golarka. Odziez z petelka - golimy stronę zewnętrzna, aby nie przeciąć niteczki. Odziez z meszkiem - golimy stronę zewnętrzna i wewnętrzna. Po takim procesie ponownie prasujemy. W ten sposób pozbędziemy się niechcianych kuleczek, a tym samym przedłużymy żywotność naszych ubrań.

Nie zaleca się prania chemicznego oraz suszenie w pralce bębnowej.

 

CERTYFIKATY:

 

OEKO-TEX 100 - to certyfikat, który daje pewność, że materiał został przebadany i jest bezpieczny pod kątem użycia niebezpiecznych substancji chemicznych w procesie pozyskiwania surowca, czy barwienia materiału.

Certyfikat GOTS:  Global Organic Textile Standard - międzynarodowy standard, który opowiada się za przyjaznym dla środowiska i odpowiedzialnym społecznie oraz etycznym łańcuchem produkcji tekstyliów. Oznacza to, że materiał został wyprodukowany zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej oraz w sposób ekologiczny. Te zasady to m.in. używanie włókien roślin z upraw ekologicznych, brak w procesie produkcji substancji szkodliwych dla środowiska lub toksycznych czy wprowadzenie płacy minimalnej pracowników pracujących na uprawach. Na żadnym etapie pozyskiwania surowca i wyrobu produktu nie jest wykorzystywana praca dzieci. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium