sklep@yanowska.pl

Moda pełna energii. "Dopamine dressing".

Moda pełna energii.

„Moda dopaminowa” to nowy trend w modzie pełen energetycznych i soczystych kolorów.

To odpowiedź na zalew złych wiadomości i czas pandemii, gdzie dominowały wygodne dresy.

Moda dopaminowa wyłoniła się na fali długich, przygnębiających lockdownów i jest jednym z najbardziej aktualnych trendów.

Ponieważ teraz chcemy już zupełnie czegoś innego!  

    

    

Zdjęcie: Jedwabna sukienka w zeberkę, PEACH ZEBRA

 

Moda dopaminowa: Na czym polega?

 

Moda dopaminowa to przede wszystkim żywe kolory w ubraniach, butach i wszelkiego rodzaju dodatkach modowych. To właśnie te soczyste i pełne energii kolory mają pobudzić mózg do produkcji hormonu szczęścia, co jest to ugruntowane naukowo. Z psychologicznego punktu widzenia, dzieje się tak za sprawą percepcji (to złożony proces poznawczy, który polega na odebraniu przez człowieka jakichś zjawisk lub procesów za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku).
Okazuje się jednak, że to wszystkie aspekty odzieży, które wpływają na nasze postrzeganie, tj słuch (szelest tkaniny), dotyk (faktura tkaniny), węch (zapach tkaniny), wzrok (natężenie kolorystyczne ubrań, kombinacje printów) mają wpływ na to, w jaki sposób odbierają nas inni, ale przede wszystkim jak postrzegamy siebie samych. 

 

    

    

Zdjęcie: Lniana marynarka, RUSTIC ORANGE

 

Ale jak to wygląda w praktyce?

Moda dopaminowa opiera się nie tylko na kolorach, ale również na wyrazistych, odważnych fasonach i deseniach oraz na śmiałym łączeniu tego wszystkiego w jednej stylizacji. 

Wśród dominujących barw będzie pojawiał się fiolet, żółty, pomarańczowy, ostry róż oraz błękitny. To tylko kilka z najbardziej pożądanych kolorów, które będą miały pozytywny wpływ na ogólny nastrój, motywację i kreatywność.

 

    

    

Zdjęcie: Lniane spodnie, SCARLET RED

 

Wiele z nas nie zawsze wie, jak dobrze łączyć ze sobą kolory.

Niektóre z nas mają to we krwi, inne potrzebują małej pomocy, chociażby w postaci koła kolorów.

Kolory można łączyć na zasadzie podobieństwa lub kontrastu.

Świetnie ze sobą będą wyglądały kolory podobne np. żółty z pomarańczowym, pomarańczowy z czerwonym itd.

Kontrast to zestawienie barw przeciwnych na kole kolorów, np. niebieski z pomarańczowym.

 

    

    

Zdjęcie: Jedwabne kimono, VINTAGE FLORAL

 

Jeżeli nie podążacie za trendami, bądź też po prostu nie przepadacie za tak odważnymi kolorami i ich połączeniami, postawcie na początku tylko na jeden element odzieży bądź też dodatku modowego w waszej stylizacji w innym nich zazwyczaj nosicie kolorze.

Zobaczycie, jak się czujecie mając na sobie ten kolor. Czy dodaje on Wam energii, czy jednak Wam przeszkadza.

Z mojego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że właśnie w taki sposób pokochałam kolor pomarańczowy i żółty. Nie są to łatwe kolory, ale niosą ze sobą dużo dobrego –  młodość, nowoczesność, otwartość oraz radość. Kolory te potrafią wzbudzić chęć do życia, zwiększyć motywację do działania, oraz podnieść poczucie własnej wartości. 

 

Jeśli wierzyć naukowcom, kolory, fasony oraz ich niecodzienne połączenia będą miały pozytywny wpływ na nasz nastrój, motywację i kreatywność.

 

Stylizacje: Agnieszka Janowska (YANOWSKA.pl)

Zdjęcia: Joanna Targosz ARTFOTO

Modelka: Klaudia Szychowicz, Kinga Czekaj

 

Polecam i odsyłam Was do ciekawego artykułu na temat mody dopaminowej: „Dopamine dressing” sposobem na walkę z obniżonym nastrojem? Sprawdzamy, czym jest stylizacyjny trend pobudzający produkcję hormonu szczęścia - ELLE.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium