
Płaszcze i marynarki w jodełkę to must-have każdego sezonu. Ponadczasowy wzór od lat ma mocną pozycję w świecie mody.
Tworząc nasz projekt marynarki wykorzystaliśmy w 100% tkaniny naturalne. Postawała klasyczna, uniwersalna, a zarazem niepowtarzalna marynarka, idealna na jesień i zimę w pięknym bordowym kolorze przeplatanym kremową jodełką.
Zdjęcie: Wełniana marynarka, SCARLET ROSE
Marynarka wykonana jest w 100% z tkaniny naturalnej.
65% Virgin Wool, 35% alpaka
Virgin Wool ma dwie definicje.
Wełna dziewicza to wełna pochodząca z pierwszego strzyżenia jagnięcia. Ta pierwsza partia wełny jagnięcej jest najdelikatniejszą i najdelikatniejszą wełną pobraną od owcy podczas jej życia.
Lub jest to wełna, która nie została przetworzona ani tkana. Zasadniczo każda wełna, która nie została poddana recyklingowi. W tym przypadku dziewicza wełna może pochodzić od dorosłej owcy.
DO CZEGO SŁUŻY VIRGIN WOOL?
Podobnie jak inne rodzaje wełny, używana np. do produkcji ubrań, takie jak okrycia wierzchnie, czy swetry.
JAKIE SĄ ZALETY VIRGIN WOOL?
Jest miękka, a zarazem wytrzymała. Odprowadza wilgoć, co oznacza, że wszelkie płyny są szybko usuwane na powierzchnię, dzięki czemu tkanina jest przyjemna i sucha. Jest izolacyjna, dzięki czemu zapewnia ciepło.
HISTORIA WEŁNY DZIEWICZEJ
„W czasie II wojny światowej brakowało nowych tkanin i wielu innych rzeczy. Oznaczało to, że firmy i ludzie musieli zadowolić się tym, co już było dla nich dostępne, np. już przetworzona wełna. Wiele ubrań wełnianych wykonano z wełny pochodzącej z recyklingu ze starych ubrań, a nawet mebli.
Uważa się, że w tym czasie wełna niepoddana recyklingowi przyjęła nazwę „wełna dziewicza”. Virgin opisuje coś, co nigdy nie było używane i dlatego idealnie pasowało do nieprzetworzonej wełny. W dzisiejszych czasach nie brakuje nowych tkanin, ale nazwa się przyjęła i jest często używana w odniesieniu do wełny wyższej jakości. Wynika to z faktu, że dziewicza wełna jest mocniejsza niż ta, która była już używana.”
CZYM RÓŻNI SIĘ VIRGIN WOOL OD INNYCH RODZAJÓW WEŁNY?
Jeśli chodzi o pierwsze strzyżenie baranka, jest to najdelikatniejsza i najdelikatniejsza wełna, jaką owca kiedykolwiek wyprodukuje. W miarę starzenia się owcy wełna staje się grubsza i nie jest tak miękka.
W przypadku wełny dziewiczej niepoddanej recyklingowi różnica sprowadza się do jakości i wytrzymałości wełny. Produkty wełniane poddawane recyklingowi są najczęściej rozkładane, zanim zostaną przekształcone w nową postać, co może mieć wpływ na ich wytrzymałość. Tak więc dziewicza wełna jest lepszą opcją, jeśli szukasz rzeczy, które przetrwają.
Alpaka pozyskiwana jest tylko raz na dwa lata. Jest wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości materiałów.
DO CZEGO SŁUŻY WEŁNA Z ALPAKI?
Podobnie jak inne rodzaje wełny, używana np. do produkcji ubrań, takie jak okrycia wierzchnie, czy swetry.
JAKIE SĄ ZALETY WEŁNY Z ALPAKI?
Włókno alpaki słynie z lekkości, właściwości termicznych i wyjątkowego jedwabistego dotyku. Jest cienkie i delikatne, dlatego musi być traktowane z dużą ostrożnością. Aby nadać mu wytrzymałość, jest ono często łączone z innymi włóknami naturalnymi, takimi jak wełna owcza, bawełna czy jedwab, co pozwala na uzyskanie bardziej wytrzymałych ubrań, które są równie ciepłe, miękkie i eleganckie.
Jest oddychająca oraz termoregulacyjna, bardzo dobrze chroni przed chłodem oraz dostosowuje się do temperatury ciała.
Jest hipoalergiczna, ponieważ nie zawiera lanoliny, tłuszczu typowego dla wełny owczej, który może powodować alergie skóry.
Jest trwała, jest trzykrotnie mocniejsza od wełny owczej, pięciokrotnie cieplejsza, a pod względem miękkości i wytrzymałości prawie porównywalna z kaszmirem.
Odzież z alpaki jest odporna na zużycie, z uwagi na dużą wytrzymałość włókna, oraz nie wytwarza ładunków elektrostatycznych
Jest bardziej miękka niż bawełna, niezwykle przyjemna w dotyku. Nie gryzie. Nie wchłania zapachów. Szybko się nie brudzi, ponieważ jej naturalne olejki odpychają brud i kurz.
Ma właściwości bakteriostatyczne.
HISTORIA WEŁNY Z ALPAKI
Alpaki to bardzo inteligentne zwierzęta, które żyją w dużych stadach na wysokości od 3500 do 5000 metrów na wyżynach peruwiańskich Andów w południowym Peru, północnej Boliwii i północnych Chile.
„Od tysięcy lat alpaki zamieszkują wysokie Andy w Ameryce Południowej. Największy rozwój alpak wiąże się z cywilizacją Inków. Za czasów Inków produkcja włókna z alpak oraz ich wyroby zależały od statusu osoby, wyznania oraz przestrzegania wymaganych przepisów. Inkowie potrafili docenić piękno i doskonałość. Jako dobrze zorganizowana i mająca wiele pomysłów cywilizacja Inków stworzyła włókna oraz piękne tkaniny. Inkowie również przyczynili się do rozwoju alpak.
Z alpak Inkowie otrzymywali ekskluzywne i miękkie włókno do wyrobu tkanin oraz ubrań. Porównując europejskie tkaniny (za czasów podboju), Inkowie wytwarzali tkaniny o najlepszej jakości. Te zalety włókna z alpak i ich wyroby powodowały, że było ono najważniejszym elementem w Imperium Inków. Ilość posiadania wyrobów z alpak świadczyło o pozycji społecznej oraz zamożności Inków. Wyroby z alpak również były sposobem opłaty wojska. Wojska, które się wycofywały, wolały spalić magazyny pełne tkanin niż pozwolić armii zwycięskiej je przejąć. Podczas inwazji Ameryki Południowej, 500 lat temu, Hiszpanie uważali, że alpaki nie są tak dobre jak ich owce. Wiedzieli również, że dla Inków te zwierzęta są środkiem do życia. Zatem celem ich było wytępienie alpak. Na szczęście, mieszkający wysoko w górach Indianie pomogli zwierzętom przemieszczać się. Tym sposobem udało się uratować alpaki od wyginięcia. Stwierdzono, że przed kolonizacją na terenach Południowej Ameryki zamieszkiwało około 40-50 milionów alpak. Obecnie w dawnym Królestwie Inków istnieje tylko około 3 milionów danych zwierząt.”
Źródło: www.alpaki.pl
WEŁNA VIRGIN VS WEŁNA APLACA
Wełna dziewicza to najdelikatniejsza wełna, jaką można pobrać z owcy. Jednak włókna wełny alpaki mają nieco inną strukturę niż zwykłe włókna owcze. Te wyjątkowe włókna są drobniejsze niż zwykle. Dzięki temu są znacznie bardziej miękkie i wygodne.
Zestawienie tych dwóch rodzajów wełny w jednej tkaninie sprawia, że zyskuje ona właściwości zarówno wełny dziewiczej, jak i alpaki.
Odzież uszyta z takiej tkaniny będzie niezwykle komfortowa w noszeniu i przetrwa z pewnością nie jeden sezon jesienno-zimowy.
Jeśli zastanawiasz nad zakupem płaszcza, bądź marynarki na sezon jesienno-zimowy, to zdecydowanie polecamy Ci zainwestować w produkt wykonany z tkanin naturalnych jak wełna, merino, czy właśnie alpaka. Dzięki wszystkim wcześniej wymienionym właściwościom taka marynarka, czy płaszcz zapewni Ci idealną ochronę przed chłodem, będzie miękki, lekki i trwały. To z pewnością dobra inwestycja na lata, z którą jednocześnie stworzysz niepowtarzalną, wyjątkową i niezwykle komfortową stylizację.
Stylizacje: Agnieszka Janowska (YANOWSKA.pl)
Zdjęcia: Joanna Targosz ARTFOTO
Modelka: Sandra Sarapata
Miejsce: Oaza Leńcze